Nejlepší singletracky v ČR

Cyklistika má za sebou více než dvě stě let nepřetržitého vývoje. Krátce po vynálezu kola, jak jej známe dnes, se původně z dopravního prostředku stal předmět zábavy v podobě závodění. Na výlet do terénu si však cyklisté museli počkat až do sedmdesátých let minulého století. S prvními horskými koly se začaly objevovat i první sjezdové tratě – singletracky.

Autor: Cyril Effenberger

Vše začalo, ostatně jako mnoho dalších zábavných věcí, poměrně nevině ve Spojených státech amerických v kalifornském okrese Marin. Parťáci Gary Fischer a Joe Breeze si v zimě před padesáti lety usmysleli, že na svých starých kolech vyrazí na vrchol hory Tamalpais. Cesta k vrcholu 850 metrů nad mořem nebyla žádnou projížďkou růžovou zahradou. Čím se ale nadchli, byla zpáteční cesta. Vzrušení z prudkého sjezdu v nich zanechalo tak silný zážitek, že prostě nemohli odolat a vše si několikrát zopakovali. Jejich nadšení v krátké době „pobláznilo“ mnoho dalších, což vedlo ke vzniku prvního singletracku na světě. Trať s převýšením 396 metrů, průměrným sklonem 14 % a délce tři kilometry pojmenovali Repack. Gary Fischer, Joe Breeze a další se pustili do vývoje speciálních kol, která dnes známe jako horská kola. Ze severní Ameriky se ježdění na horských kolech velmi rychle rozšířilo do celého světa. Evropu nevyjímaje.

Evropské singletracky se od těch v severní Americe liší. Převážná většina evropských stezek je stará desítky let, ne-li staletí. Postupem času, jak se budovaly moderní zpevněné cesty, se stezky přestaly využívat k přepravě osob a zboží a byly opuštěny nebo v některých případech určeny pro pěší turistiku. Teprve o mnoho desetiletí později pro horská kola. V České republice se rozvoj singletracků datuje do devadesátých let minulého století. Nyní po třiceti letech si radosti ze sjezdu mohou příznivci užívat v desítkách trail center. Ty se od sebe liší délkou a náročností tras, zázemím v podobě občerstvení, parkování či lanovek.

Cyklisté, kteří se chtějí na nějaký ten singletrack v naší domovině vydat, mají dnes bezpočet možností, kde svou vášeň ukojit. Inspiraci přitom mohou najít na specializovaných internetových stránkách jakou jsou například Trailhunter.cz nebo Ceskebikeparky.cz. Dozví se tam spoustu praktických informací. České a moravské singletracky si vybudovaly silnou pozici také v evropské konkurenci. Na pár takových se nyní podíváme.


Bikepark Špičák

Pouhých 5 km od hranic s Německem se v areálu lyžařského střediska Špičák nachází největší a zároveň nejstarší bikepark v České republice. Špičák je známý svými traily různých obtížností, jejichž společnými znaky jsou přírodní charakter a vysoký zábavný faktor. Na nejznámějším trailu Black Friday si užijí spoustu zábavy jak začátečníci, tak pokročilí jezdci. Pro experty a hobíky je připravena sjezdová trať Struggle, kde se pravidelně konají závody ve sjezdu na kole. V místě bikeparku je bezvadné zázemí v čele s čtyřsedačkovou lanovkou, ale je tu i několik možností občerstvení, půjčovna kol, půjčovna kol, cykloservis či biková škola. Špičák je součástí celoevropské Gravity Card, která umožňuje vstup do 28 bikeparků v sedmi evropských zemích.

Bikepark Špičák

Špičák 182

340 04 Železná Ruda

 

Singltrek pod Smrkem

Jedny z nejstarších singletrailů u nás mají základnu v Novém Městě pod Smrkem v Jizerských horách. V okolí tohoto města je více než 60 kilometrů stezek, a to jak pro děti, tak i pro náročné bikery. Na několika místech stezky překračují česko-polskou hranici. Úchvatná příroda členitých severních svahů Jizerských hor a rázovitá sídla Frýdlantského výběžku poskytují opravdu výjimečné a nezapomenutelné jízdní zážitky. Stezky vedou mezi Novým Městem pod Smrkem a Lázněmi Libverda. Hlavní nástupní místo na stezky, Singltrek Centrum, se nachází v Novém Městě pod Smrkem, přímo na pláži krásného přírodního koupaliště.

Singltrek pod Smrkem

Areál koupaliště

Plovárenská 1056

463 65 Nové Město pod Smrkem


Rychlebské stezky

Rychlebské stezky v Jeseníkách patří mezi z top destinace pro MTB traily u nás. Najdete zde přes 70 kilometrů tras všeho druhu a pochopitelně nechybí ani single traily. Jde o jednu z vůbec nejstarších trailových lokalit u nás, která se pyšní řadou ocenění. Náročnost tras je od velmi lehkých až po těžké. Nabízí zde také letní bikové kempy pro děti od šesti do patnácti let. Nechybí půjčovna kol, občerstvení či ubytování v blízkém kempu.

Rychlebské stezky

Černá Voda 193

790 54 Černá Voda


Singletrail Anthropos Brno

Bike aréna Anthropos se nachází blízko centra Brna, jde o uměle vybudovaný okruh v Piskárkách. Často se zde konají i různé závody. V roce 2019 byl areál dějištěm Mistrovství Evropy horských kol. Pokud si chcete projet nejnáročnější možnou trať, dají vám nepříjemné kamenité sjezdy pořádně zabrat. Svezou se zde ale i začátečníci.

Singletrail Anthropos Brno

Pisárecká ulice

603 00 Brno


Singletrail Telč – Lipky

V bezprostřední blízkosti Telče mohou zájemci navštívit malý areál v Lipkách, který byl otevřen teprve v dubnu 2020. Celková délka tratí je sice jen necelé 3 kilometry (k dispozici celkem 3 stezky), o zábavu je však postaráno a na své si díky skokům přijdou i náročnější jezdci. Nejdelší trail Lipka nabízí zajímavý průjezd roklí a potůčkem (1290 m). V půlce tohoto trailu můžete odbočit na zelený trail Březinka nebo dojet Lipku až do konce a pokračovat na trail Na Vrších.

Naučná stezka Lipky

588 56 Telč

S čím na trasu?

Kvalitní technika umocňuje zážitek z jízdy po singletracku. Pokud se před cestou stavíte v naší půjčovně, pomůžeme vybrat nejvhodnější bike na zvolenou trasu.

Instagram

Strpení prosím…