Výběr ideálního kola: Podrobný průvodce pro každého cyklistu

Jako cyklističtí nadšenci se často ocitáme na křižovatce při výběru správného kola. Vzhledem k nesčetným možnostem, které jsou na trhu k dispozici, se může zdát, že rozhodování je náročné. Nemusíte se však bát, protože jsme zde, abychom vás provedli procesem výběru dokonalého kola přizpůsobeného vašim potřebám a preferencím.

Kategorie kol

Než se ponoříme do podrobností, seznamme se se základními kategoriemi jízdních kol:

 1. Silniční kola: Silniční kola jsou navržena pro rychlost a efektivitu na zpevněném povrchu, mají lehké rámy, úzké pláště a berany. Jsou ideální pro jízdy na dlouhé vzdálenosti, skupinové vyjížďky a závody na hladkých silnicích. Většina značek vyrábějící silniční kola má svůj model také v každé z podkategorií - Aero kola (kola s aerodynamickými rámy pro maximální rychlost), vrchařská kola (lehčí, hbitější než aerokola), kolas s rámem endurance (ležérnější vzpřímenější geometrie)
 2. Horská kola: Horská kola, která jsou určena pro náročné terénní stezky a nerovný terén, se vyznačují robustními rámy, širokými pneumatikami s agresivním vzorkem a systémy odpružení. Jsou ideální pro dobrodružné duše, které hledají adrenalinové zážitky v přírodě. Spadájí sem další podkategorie jako trailová kola, downhillová kola, XC (cross country) kola, endoro a další.
 3. Gravelová kola: Gravely, která kombinují všestrannost silničních a horských kol, jsou navržena tak, aby zvládla různé povrchy, včetně štěrkových cest, polních cest a dokonce lesních pěšin. Díky širším plášťům (38 - 40 mm) pro pohodlnější jízdu a grip a kotoučovým brzdám pro spolehlivou brzdnou sílu jsou gravel kola vhodnou volbou pro objevování a dobrodružství.
 4. Elektrická kola (E-Bikes): Elektrická kola, která znamenají revoluci v cyklistice, se vyrábějí v různých formách, včetně silničních, horských a gravel kol. Elektrokola vybavená motorem a baterií poskytují jezdcům podporu, díky níž jsou stoupání do kopce a dlouhé vzdálenosti lépe zvládnutelné. Rozšíří váš akční rádius.

Výběr správného kola

Nyní, když jsme si nastínili jednotlivé kategorie, probereme, jak vybrat ideální kolo podle stylu jízdy, preferencí terénu a frekvence jízdy:

 1. Identifikace vašeho stylu jízdy: Jste démon rychlosti a toužíte po vzrušení ze závodění na hladkých silnicích? Měříte watty, tep, průměrnou rychlost a potřebujete neustále zlepšovat svůj výkon? Nebo se raději vydáváte mimo vyšlapané cesty a prozkoumáváte malebné stezky a drsnou krajinu? Poznání vašeho stylu jízdy je pro zúžení výběru klíčové.
 2. Zvažte terén a prostředí: Kde plánujete jezdit nejčastěji? Pokud jezdíte převážně po zpevněných cestách nebo se účastníte silničních závodů, bude pro vás nejlepší volbou elegantní a lehké silniční kolo. Naopak, pokud rádi prozkoumáváte horské stezky nebo se vydáváte na dobrodružství s bikepackem, je pro vás zásadní odolné a schopné horské nebo šotolinové kolo.
 3. Zhodnoťte frekvenci jízdy a vzdálenost: Vezměte v úvahu, jak často jezdíte a jakou průměrnou vzdálenost za rok ujedete. Pokud jste příležitostný jezdec, který si užívá pohodové víkendové vyjížďky, může vám stačit univerzální hybridní kolo. Pokud však zaznamenáváte rozsáhlé kilometry a vydáváte se na dálkové výlety, doporučujeme investovat do výkonného kola s pokročilými funkcemi.
 4. Prozkoumejte možnosti elektrického pohonu: Pro ty, kteří hledají na svých vyjížďkách další vzpruhu, nabízejí elektrická kola přesvědčivé řešení. Ať už dojíždíte do práce, zdoláváte náročný terén, nebo si prostě jen prodlužujete dojezd, elektrokolo může zlepšit váš zážitek z jízdy na kole a zpřístupnit jízdu jedincům všech úrovní fyzické zdatnosti.

Párování jezdců s jízdními koly

Pro zjednodušení procesu výběru přiřadíme jezdcům nejvhodnější kategorie jízdních kol na základě jejich preferencí a potřeb:

 1. Silniční bojovníci: Jezdci, kteří upřednostňují rychlost, vytrvalost a aerodynamiku, se budou dobře cítit na silničních kolech. Silniční kola, ideální pro jízdy na dlouhé vzdálenosti, skupinové vyjížďky a závodní jízdy, jsou zbraní cyklistů, kteří hledají maximální efektivitu na zpevněném povrchu.
  Pokud chcete být nejrychlejší v pelotonu, soutěžíte se svým včerejším já, nebo prostě jste jen podlehli rychlostnímu designu, aerokolo (např. TREK Madone, Bianchi Oltre) bude to pravé pro vás. Pokud jezdíte často v kopcích,vážíte každý gram, o něco málo univerzálnější vrchařské kolo (TREK Émonda, Bianchi Specialissima) bude to pravé pro vás. Pokud jezdíte více na pojhodu, dojíždíte, nebo z nějakého důvodu preferujete méně agresivní posaz (rovnější záda), většina výrobců nabízí kolo s geometrií "endurance" pro ležérnější jízdní pozici (TREK Domane, Bianchi Infinito). Někdy takové kolo umožní i instalaci širších plášťů a zavazadel, čímž se příblíží gravelovým kolům.
 2. Vyznavači cyklostezek, rodiny s dětmi: Nemáte větší ambice než mít spolehlivé kolo, které neudělá ostudu na cyklostezce nebo při projížďkách s rodinou? Pak vám dobře poslouží nějaký základní model bez zadního odpružení (hardtail) jako je TREK Marlin (případné verze s elektrickou přípomocí Marlin+). Pokud se rádi občas svezete i rychleji, nebo se cítíte na lehčí singltrek, mohl by vás zaujmout TREK X-caliber.
 3. Trailový střelci: Dobrodružné duše toužící po adrenalinových výpravách do přírody najdou své protějšky v horských kolech. Díky robustní konstrukci, robustním komponentům a pokročilým systémům odpružení jsou horská kola navržena tak, aby s jistotou a přesností zdolávala náročný terén. Volba správného kola tu závisí především na tom, jak rychle jezdíte a jak moc je pro vás důležitý odpich ve stoupání. Univerzální trailové kolo jako je TREK Fuel EX nebo TREK Top Fuel (oproti Fuel EX obratnější ale s menšími zdvihy, tady náš test) zvládne s přehledem všechny možné traily a singltreky. Jde o nejuniverzálnější horská kola. Pokud to máte rádi z kopce hodně rychle a v hodně náročném terénu, ale stále máte ambici na kopec vyjet vlastnimi silami, potřebujete nějaké výkoné enduro typu TREK Slash. Pokud preferujete letět střemhlav dolů s pořádnými zdvihy odpružení, které vyžehlí cokoliv co se před vašim předním kolem objeví a nahoru se v bikeparku vyvezete lanovkou, potřebujete downhillové kolo jako je TREK Session.
 4. Bikoví závodníci: Pokud je pro vás při jízdě v přírodě důležitá rychlost a víte, že dlouhé skoky, dropy a jiné fíčury gravity disciplín vás nechají chladným (nebo se na takové občasné choutky vybavíte v půjčovně), bude kolo typu XC (cross country) to pravé. Svezete se hodně rychle, můžete si zajet nějaký XC závod, nebo maraton (třeba v rámci seriálu Kolo pro život). Možná je vaše drhé kolo silniční a k jízdě na biku máte stejně výkonnostní přístup. Dlouho jste v této kategorii musely váhat mezi nelhčí a levnějším hardtailem jako je TREK Procaliber a těžším, pohodlnějším a lepší trakcí oplývajícím "celopérem" nebo chcete-li "fullem" (od "Full Suspension") jako je TREK Top Fuel. S příchodem revolučního TREK SuperCaliber, který kombinuje výhody obou kategorií, už tohle dilema nemusíte řešit ani vy a neřeší je ani většina závodníků na světové úrovni.
 5. Průzkumníci a dobrodruzi: Pro ty, kteří si libují v objevování a hledají všestrannost při jízdě, nabízejí gravelová kola dokonalou kombinaci výkonu a přizpůsobivosti. Ať už zdoláváte šotolinové cesty, polní cesty nebo zpevněné stezky, gravelová kola vynikají v rozmanitých prostředích, což z nich činí nejlepší volbu pro dobrodružné jezdce. Pokročilá kola, jako je TREK Checkpoint (světově nejoblíbenější gravel kolo) nebo Bianchi Arcadex, mají pohodlnou geometrii, tlumící prvky vepředu i vzadu a umožní vám pohodlnou montáž zavazadel pro vaše bikepackingové dobrodružství.
 6. Dojíždějící do práce, kondiční trénink: Pokud je pro vás kolo pouze dopravním prostředkem, nejvíc vám vyjde vstříc model z kategorie krosových kol. Pokud navíc občas vyrazíte na cyklostezky spálit nějakou tu kalorii pro udržení nebo budování základní fyzické kondice, podívejte se na fitness kola. Daji se zde najít i elagantní modely s karbonovým rámem, třeba jako je TREK FX Sport.
  Velké téma je v této kategorii elektrická přípomoc. Pohodlí a efektivitu elektrokol využijí jednotlivci, kteří dojíždějí do práce nebo se vydávají na dlouhé trasy. Díky schopnosti bez námahy zdolávat kopce a prodloužit dojezd jsou elektrokola preferovanou volbou pro jezdce, kteří upřednostňují komfort, pohodlí a dostupnost. Výběrem elektrokol se budeme zabývat v samostatném článku.

Pokud máte základní představu o spávném kolo své potřeby a váháte mězi několika modely, přijďte se poradit do naší prodejny, nebo si kola vyzkoušejte v našem testcentu nebo půjčovně ;-) 

Závěrečné myšlenky

Výběr správného jízdního kola je hluboce osobní rozhodnutí, které závisí na různých faktorech, včetně stylu jízdy, preferencí terénu a frekvence jízdy. Zvážíte-li tyto faktory a přiřadíte-li jim vhodnou kategorii jízdního kola, můžete se v jeho sedle vydat na nespočet nezapomenutelných cest a dobrodružství.

Ať už se honíte za rychlostí na otevřené silnici, zdoláváte drsné stezky v divočině, nebo zkoumáte neprobádaný terén, existuje ideální kolo, které vás bude doprovázet na vašich cyklistických výpravách. Tak se vybavte, šlápněte do pedálů a jízda může začít!
 

Instagram

Strpení prosím…