TREK Top Fuel: Ultimátní univerzál

Pokud rádi jezdíte na horském kole, nejspíš vás láká dát si občas nějaký svižný trail nebo technický singltrek. Pokud navíc máte formu a elementární dávku sportovních ambicí, dříve nebo později budete chtít zažít atmosféru závodů a poměřit síly s dalšími nadšenci. Stačí ale k tomu všemu jedno kolo?

Pokud ano, TREK Top Fuel by mohl být oním univerzálem, který zvládne svět trailů i otevřených bikových maratonů typu KPŽ a neztratí se ani v amatérské XC závodu. Jeho univerzálnost vyplývá jednak z geometrie rámu, který poskytuje značnou míru jistoty a obratnosti při výjezdech i svižných sjezdech, ale také vhodně zvoleného zdvihu odpružení (120 mm vepředu i vzadu), které bohatě stačí na drsnější trailové sjezdy a stále ještě umožňuje kompaktní a lehkou stavbu kola.

Nová úroveň přizpůsobení

Většina jezdců si kolo užije ve všech případech tak, jak jej přiveze od prodejce. Co ale dělá z Top Fuelu fantastický bike je možnost přizpůsobení. Jednoduchým přenastavením patentovaného prvku Mino Link můžete během pár minut kolo posunout blíže XC světu nebo naopak trailovému světu. Prvek Mino Link umožňuje jednoduše změnit výšku biku, tím pádem i úhel vidlice vůči zemi a délku páky zadního odpružení. Malá změna pro konstrukci kola, velký skok v tom, jak kolo funguje. Chystáte se o víkendu na Trans Brdy nebo jiný závod? Za pár minut se váš Top Fuel může měřit s XC speciály. Chystáte se na Trutnov Trails? Jednoduchým nastavením Top Fuel přizpůsobíte potřebám trailů (zde oceníte i teleskopickou sedlovku). 

Za řídítky

Osedlal jsem karbonový Top Fuel 9.7 osazený vidlicí FOX Rhytm 34, tlumičem Fox Performance Float DP a komponenty Shimano XT celkově s hmotností lehce nad 13 kg. Posez na kole má blíž trailovým kolům než moderním XC raketám typu Super Caliberu, na kterých je člověk natažený kupředu o poznání více. Na Top Fuelu je hmotnost jezdce soustředěna blíže k čepu řízení, což dává jistotu i v pomalých, technicky náročných výjezdech.

Ve stoupáních je Top Fuel výrazně rychlejší než trailové speciály. Na rovinkách a s mírných stoupáních srovnává rychlost s XCéčkama, jak si ale vede ve sjezdu? Po celodenním brázdění trutnovských trailů si troufám tvrdit, že s trailovými speciály na běžných českých trailech zdatně drží krok. Do bikeparků, nebo na hulvátský "motokros" korytem vyschlého horského potoka budete chtít větší zdvihy a mohutnější konstrukci. Jako univerzální kolo pro bikový život jaký je, je TREK Top Fuel fantastickou volbou.

Instagram

Strpení prosím…