Jak vybrat vhodné lyže a boty na sjezd a skialp?

Správné boty a vhodné lyže jsou základní podmínky pro velkou radost na sněhu. Pokud přijdete k nám do M1, můžete se spolehnout na náš zkušený personál. Přesto je dobré vědět základní pravidla, která vám výběr usnadní a cesta k ideální výbavě na míru vašim potřebám bude přímočařejší.

Není to taková věda, jak by se zdálo. Pokud si chcete dobře zalyžovat, bota je alfou a omegou vašeho zážitku. Zvolte botu přesnou, dle svých schopností a váhy dostatečně tvrdou, a hlavně správně širokou. Většina výrobců se dnes přizpůsobila trendu tří šířek bot.

Úzká, střední nebo široká? Každý má pro šířky jiný název, nejčastěji ale vídáme od nejužší po nejširší označení LV, MV, HV. Změřte si nohu klidně obyčejným metrem, nebo vyndejte vložku z vašich oblíbených tenisek, délka v centimetrech je pak onen "obávaný" MONDO POINT, na který se vás všude ptají (pozor, není to délka skeletu!) Zohledněte tvar vašich chodidel, širší malíkovou hranu nebo halux, který by vám v botě překážel, a pokud jste těžší, nebojte se vyšší flexe. I bota o flexi 120,130 může být pohodlná pro celodenní použití, pokud bude dostatečně úzká či široká.

Správný kontakt

Správný kontakt je to nejdůležitější, zásadní je následující pravidlo: Když si botu obouváte, měli byste cítit kontakt palce, dokud botu nedopnete a neuděláte v ní první náklek dopředu. Pokud v ten moment kontakt zmizí, je to správná velikost. Pokud nosíte ortopedickou vložku ve vašich konfekčních či sportovních botách, nebojte se vyndat stávající z přezkáčů, a dejte dovnitř svojí. Někdy je to právě ten rozhodující rozdíl mezi komfortem a tlakem na vnitřním kotníku přezkáčů!

Stále platí, že botu je nejdůležitější vyzkoušet před tím, než utratíte nezanedbatelnou sumu za permanentku a pobyt na horách. Pokud přijdete do půjčovny, kde se vás zeptají na velikost nohy a nezměří její šířku a délku alespoň na měřící desce, otočte se a běžte jinam. Těžko v takové botě budete spokojeni na sjezdovce. Můžete mít ty nejlepší lyže, ale v širokých a dlouhých botách je nedokážete správně ovládat.

Skialpové boty

U skialpových bot platí stejná pravidla, jen dbejte více na komfort. Přidejte půl mondo pointu a neuděláte chybu. Pokud upřednostňujete pohyb nahoru před sjezdem, volte si botu lehčí a jednodušší na zapínání - klidně s méně přezkami. Pokud se chcete i na úkor vyššího výdeje energie v těžších botech dostat na kopec, abyste se skvěle svezli dolů, vezměte botu tvrdší s více přezkami a náklonem komínu vhodným pro sjezd. Zde platí dvojnásob potřeba přesného měření…

Ideální je přizpůsobit boty přesně tvaru vašich nohou prostřednictvím bootfittingu. Dostane zážitek z lyžování na novou úroveň a pro majitele ne úplně standardních tvarů nohou je bootfitting nutností. V M1 připravíme na míru jak tvar vložky, tak tvarujeme skelet bot.

Délka a radius lyží

U lyží je dnes jasný trend větší délky lyže, ne však rádiusu. Platí, že lyže může být stejně dlouhá jako lyžař, ale nemusí mít zákonitě velký rádius oblouku. U výrobců často vidíme tendenci vyrobit lyži dlouhou, v rádiusu kolem 15,16 metrů, (dnes už ne 21) což je pro celodenní lyžování nejvhodnější, pokud nechcete vozit na svah dvoje lyže. Delší lyže je klidnější ve vyšších rychlostech a na méně kvalitním podkladu, přesto na ní můžete „zakrojit“ kratší oblouk.

Šířka lyže je přímo úměrná její rychlosti v překlápění do oblouků, ale může být velmi prospěšná pro klid a použití v hlubším sněhu, nebo mimo sjezdovku. Lepší lyže je často jen o málo dražší, ale umožní vám nečekaně skvělý a stabilní zážitek na jakémkoli svahu.

U skialpových lyží platí podobný vzorec jako u bot. Pokud jdete jen „nahoru“ vezměte lyži užší a lehčí (Stačí kolem 80 mm pod patou). Pokud se chcete svézt ve volném terénu, volte klidně 90-100mm pod patou, a lyži dostatečně dlouhou. Nebojte se lyží vyšších než vaše postava, jsou v prašanu ovladatelnější.

Dostat z lyží maximum

A na závěr to nejdůležitější. Žádná lyže vás nebude poslouchat, pokud není skvěle servisovaná. Stačí dva nebo tři dny na svahu a lyže ztratí svou svěžest a některé schopnosti. Ne nadarmo se říká, že servis je 30% vašeho úspěchu na svahu. Proto servisujte a mažte lyže v krátkých intervalech. Je to i jedna z velkých výhod kvalitních půjčoven - Lyže jsou vždy dokonale připravené…

Náš špičkový servis, půjčovna i testcentrum jsou vám k dispozici ;-)

Instagram

Strpení prosím…