Jak servisovat lyže?

Údržba lyží prostřednictvím pravidelného servisu je klíčová pro lepší zážitek z lyžování a vaši bezpečnost na horách.

Je naprosto zásadní, aby lyže byly servisovány minimálně po skončení nebo před zimní sezónou. Pravidelný servis se odvíjí od frekvence lyžování. Dalším významným faktorem je typ sněhové podložky (přírodní sníh, technický sníh, ledovec), která přímo ovlivní trvanlivost úhlovaných hran a stav skluznice. Ideální servisní interval je 6-8 dní lyžování.

INSPEKCE

Čas od času zkontrolujte lyže, zda nejsou poškozené a opotřebované. Při kontrole je potřeba postupovat systematicky. Nejprve lyže po použití důkladně osušte, tím zabráníte korozi hran. Dále zkontrolujte skluznici, zda není poškozená a jestli nepotřebuje navoskovat. Známkou zdravé skluznice je její hladký a lesklý povrch. Pokud vidíte šedé skvrny (zejména na černém podkladu, bílé pak na jinak barevném podkladu), je to známka toho, že vaše lyže potřebují navoskovat.

Dále zkontrolujte své hrany, jestli nepotřebují znovu nabrousit. Je pravděpodobné, že si toho všimnete, už při lyžování, ale můžete to také zkontrolovat ručně. Opatrně přejeďte prsty po hraně lyže, abyste zjistili, zda je okraj hladký. Pokud narazíte na rýhy vyvýšené hrany zvané otřepy (hroty, groty), hrany lyží potřebují servis. Chcete-li zkontrolovat ostrost hrany, přejeďte po okraji hřbetem nehtu. Hrana by se v malé míře, měla “zaříznout” do nehtu, malé množství nehtu zůstane na hraně. Pokud se tak nestane je dobré nechat lyže přebrousit.

Hrany se časem otupí, ale jak za jak dlouho to bude, závisí na několika faktorech. Důležitou roli hraje počet dní strávených na sněhu a samotný druh sněhu. Umělý sníh je abrazivnější než přírodní sníh a rychleji opotřebovává hrany i skluznici. Vesměs platí, že hrany dobře drží po dobu přibližně deseti dní lyžování na přírodním sněhu a zhruba poloviční dobu, tedy 5 dní, na technickém nebo zledovatělém sněhu. Závodníci nebo náročnější uživatelé své hrany brousí častěji. Hrany vydrží mnoho broušení, pokud se jejich servis provádí odborně, je minimální šance že průměrný lyžař spotřebuje všechen jejich materiál.

Posledním krokem inspekčního procesu je kontrola poškození. Věnujte zvýšenou pozornost spoji, kde se setkává hrana a boční stěna lyže (sidewall). Po delší době se strukturální lepidlo v lyži může uvolnit a tím způsobit mezeru mezi hranou a bočnicí, která propustí vlhkost do lyže. Stává se to zřídka, ale pokud je toto poškození zjištěno včas, lze lyži opravit. Po kontrole lyží, se podívejte ještě na vázání. Všechny jeho části by měly být bez poškození a místa, kde se bota dotýká vázání, jsou bez nečistot.

OPRAVA POŠKOZENÍ

Bohužel žádná lyže není imunní vůči poškození. Stromy, kameny a úlomky ledu téměř vždy zanechají nějakou stopu na vašich lyžích. Nejčastěji najdeme poškození na skluznici a hranách. Často způsobené nárazem na něco jiného, než je sníh. Můžete také najít prasklé hrany nebo poškození skluznice, pokud jezdíte freeride nebo raily, boxy a skoky ve snowparku.

Drobné škrábance a rýhy ve skluznici lze poměrně snadno opravit. Menší poškození je vyplněno materiálem označovaným jako kofix, zatímco velké poškození může vyžadovat vyseknutí části skluznice a nahrazení novým základním materiálem. V obou případech je lepší nechat opravu skluznice na vašem (našem) lyžařském servisu.

Oprava hran je děsivější vyhlídka. Při kontrole hran zkontrolujte, zda nejsou prasklé, deformované a nemají vrypy. Většinu vrypů a určité typy deformací lze opravit. Pokud část hrany zcela chybí, může být neopravitelná a je čas začít hledat další pár lyží.

VAZÁNÍ

Když si koupíte pár lyží, pravděpodobně k nim budete mít i set vázání, ať už bylo dodáno s lyžemi jako jeden komplet nebo zvlášť. Vázání by měl instalovat certifikovaný technik, jsou zde důležité bezpečnostní faktory, které je nutno dodržet. Nejprve je potřeba správně nastavit vázání na velikost vašich lyžáků. Každá bota má vyznačený střed a délku skeletu uvedenou v milimetrech. Vázání se pak nastaví na odpovídající délku. Druhým krokem je správné nastavení vypínací síly vázání neboli DIN. To závisí na výšce, váze, věku, délce skeletu boty a úrovni dovedností lyžaře. Doporučujeme, aby technik každou sezónu kontroloval správnou a bezpečnou funkci vašeho vázání.

USKLADNĚNÍ

V sezóně, mezi každým použitím, je dobré lyže skladovat osušené suchým hadříkem a na suchém místě. To zamezuje vzniku koroze na hranách a kovových částech vázání. To samé udělejte také pro delší uskladnění během zimy a mimo sezónu, přes léto. Lyže by měly být uloženy na suchém místě a neměly by být vystaveny slunečnímu záření a nadměrnému teplu.

Než své lyže uskladníte na léto, je dobré se před tím postarat o hrany a skluznici. Postupujte podle kroků pro inspekci a poznamenejte si, jaký servisní zásah vaše lyže potřebují. V případě potřeby nechte nabrousit hrany, opravte poškození skluznice a naneste na skluznici dostatečnou vrstvu vosku, která pokryje také hrany. To pomáhá uzavřít skluznici před jakoukoliv nečistotou, prachem a chrání hrany.

Investice do pravidelného servisu lyží je v podstatě nezbytná pro využití plného potenciálu vašeho vybavení. Nejen, že zlepší a zachová projev lyží, ale také zajišťuje bezpečnější a příjemnější zážitek z lyžování pokaždé, když vyrazíte na sjezdovku.

Shrnujeme:

  1. Špičkový výkon: Dobře a pravidelně servisovaná lyže má optimální vlastnosti. Nabroušené hrany spolu se srovnanou a navoskovanou skluznicí umožňují hladší zatáčky, lepší skluz a celkově lepší ovladatelnost. To znamená zábavnější a kontrolovanější lyžařské dobrodružství.
  2. Zajištění bezpečnosti: Správně udržované lyže výrazně snižují riziko nehod. Když jsou hrany ostré a skluznice vhodně navoskované, získáte lepší stabilitu a kontrolu, což zajistí bezpečnější jízdu v různorodém terénu.
  3. Odolnost: Pravidelný servis prodlužuje životnost vašich lyží. Opravou poškození hran a skluznice, předcházení koroze a opotřebení, účinně prodloužíte životnost svého vybavení a ušetříte si tak předčasné výměny.
  4. Ochrana proti opotřebení: Servis chrání vaše lyže před drsnými živly, se kterými se setkávají na svazích. Chrání před rzí a poškozením způsobeným úlomky (kameny, led,..) a zajišťuje, že vaše vybavení zůstane v nejlepším stavu.
  5. Výkon na míru - tuning: Servis umožňuje přizpůsobení tak, aby odpovídalo vašemu lyžařskému stylu a preferencím. Úpravy úhlu a ostrosti hran, voskování pro specifické sněhové podmínky a opravy uspokojí vaše jedinečné potřeby a zvýší váš lyžařský výkon
  6. Zachování vlastností: Správně udržované lyže kloužou po sněhu bez námahy a šetří vaši energii. Dobře udržované skluznice mají nízké tření, díky čemuž je lyžování efektivnější a příjemnější.

Zkrátka, dobře servisované lyže poskytnou větší radost, bezpečí a déle vám vydrží. Nemyslete na servis, servisujte ;-)
 

 

Instagram

Strpení prosím…