Jak se sbalit na jakoukoli vyjížďku

Jízda na kole může být dobrodružná, trochu nepředvídatelná a hlavně zábavná, ale to neznamená, že by neměla být plánovaná. Správná výbava může být rozdílem mezi půldenním utrpením a skvělým zážitkem na celý život. Jakou výbavu si tedy musíte naložit, než vyrazíte?

Při balení na vyjížďku hraje roli spousta faktorů a to, co může být jeden den nezbytné, může být druhý den přebytečné. Délka jízdy, podnebí, podmínky na trase, divoká příroda a zdroje vody, to vše jsou prvky, které mohou výrazně změnit váš seznam věcí na balení.

Na stezce hraje roli zdánlivě nekonečné množství faktorů, takže jsme věci rozdělili na to, co potřebujete na krátký sprint, co musíte mít na dlouhé trasy, a na vše mezi tím, abyste byli vybaveni bez ohledu na to, jaká vyjížďka vás čeká.

Christina Chappetta s magazínu PinBike má k tématu pěkné video.

Potřeby pro každou jízdu

Ať už se chystáte na tříciferné kilometry v terénu, nebo na rychlou vyjížďku po místních stezkách, tyto základní věci byste měli mít na kole den co den:

1. Plná láhev vody
Hydratace je pro každou jízdu klíčová.

2. Mini pumpa a nafukovací zařízení CO2
S náhradními dušemi daleko nedojedete, pokud je nemáte jak nafouknout. Inflátor Bontrager Air Rush Elite CO₂ zkrátí čas potřebný k nafouknutí, abyste se rychleji vrátili na trasu.

3. Náhradní duše
I v bezdušové éře může náhradní duše zachránit jízdu, když mlíko nezvládne utěsnit defekt.

4. Montpáky
Nezbytné pro výměnu duší. Trocha plastu nic neváží.

5. Multifunkční nářadí s imbusovými klíči, klíči Torx, náhradní rychloupínák a sada na opravu duše
Zjednodušte si práci pomocí elegantního integrovaného multitoolu, který se úhledně schová v rámové trubce kul TREK a rychle ucpěte defekty, které se na bezdušových pláštích nepodaří utěsnit.

6. Zipové pásky a lepicí páska
Šikovné potřeby pro všechny, které vám pomohou opravit většinu problémů na trase.

Tip na výbavu: Omotejte trochu lepicí pásky kolem spodní části své minipumpy, abyste k ní měli snadný přístup bez zbytečných nákladů, a uložte náhradní zipové pásky uvnitř pumpy, pokud je v ní pro ně místo. Případně si zipové pásky schovejte do řídítek zajištěných gumičkou, abyste zabránili chrastění během jízdy.

Přizpůsobte si tento seznam svým potřebám. Pokud jste astmatik, přidejte inhalátor, nebo pokud jste alergik, ujistěte se, že máte vždy připravené antihistaminika. Toto jsou jen základní informace a své základní potřeby můžete doladit individuálně.

 

Hodinová jízda

Vyjížďka na obědové kolečko by neměla zahrnovat příliš mnoho doplňků - jen tolik, abyste byli připraveni v případě nehody na trase.

 

1. Začněte s výše uvedenými šesti základními věcmi

2. Plně nabitý telefon
Ať už fotíte fotky z trasy, nebo potřebujete zavolat pomoc, ujistěte se, že máte telefon a že je na cestu plně nabitý.

3. Jedna energetická tyčinka
Udržujte se na trailu naživu a s dobrým pocitem.

4. Banán nebo jablko
Ovoce rychle dodá cukr a hydrataci, ideální na vrchol prvního stoupání.

5. Větrovka nebo pláštěnka do nepříznivého počasí
Na vysokohorské vyjížďky je vždy ideální vzít si další vrstvu, a to i za příznivého počasí.

2 až 3hodinový výjezd

Ideální vyjížďka po snídani a před obědem. Vezměte si šortky s velkým množstvím kapes, abyste měli připraveno pár svačin navíc, kterými se odměníte za to, že jste se dostali na vrchol stoupání.

Batoh Bontrager

1. Zkontrolujte, zda máte na kole to nejnutnější z prvního seznamu.

2. Záložní láhev na vodu
Delší vyjížďky si žádají něco navíc v oblasti hydratace. Pokud má váš rám místo pro dvě láhve, naložte je. Pokud ne, vezměte batoh s hydratací, nebo s prostorem pro láhev a výbavu.

3. Plně nabitý telefon
Telefon může být v lepším případě klíčem k pořízení snímků hodných gramu, v horším případě klíčem k GPS souřadnicím a přivolání pomoci.

4. Dvě energetické tyčinky
Čím déle jedete, tím je vždycky rozumné zvýšit příjem kalorií, takže si na cestu vezměte svačinu navíc.

5. Pomeranč, banán nebo jablko
Ideální pro doplnění cukru na vrcholu stoupání.

6. Větrovka nebo pláštěnka
Ideální na vyjížďky, které vás zavedou do vyšších poloh, i když se zdá, že počasí je pěkné.

7. Multifunkční nářadí, které se ukládá do trubky 
Buďte připraveni na mechanické závady na trati a zároveň udržujte svůj kokpit v pořádku díky integrovanému multifunkčnímu nástroji.

8. Mini pumpa a bombička CO2 plus držák
Zjednodušte si opravu defektu, aniž byste museli obětovat cenné místo v batohu, díky minipumpě a nafukovači CO2 s montáží na rám.

Rallye na 3 až 6 hodin

Zvládněte vysokohorské stezky, vyjeďte nad hranici stromů nebo se prodírejte kilometry prašného singltreku. Tyto vyjížďky je nejlepší absolvovat po vydatné snídani a vyžadují vaše kraťasy, do kterých se vejde nejvíce kapes na svačinu.

1. Dvakrát zkontrolujte, zda máte na kole základní věci z prvního seznamu.

2. Hydratační batoh vak s plným rezervoárem
S prodlužujícími se jízdami se snižuje vaše šance, že narazíte na místo, kde můžete doplnit palivo. Vezměte si s sebou další vodu, abyste měli hydrataci pod kontrolou, protože se potíte.

3. Plně nabitý telefon
Získejte pokyny, pořiďte fotografie a mějte ho poblíž pro případ nouze.

4. Tři až čtyři energetické tyčinky
Metabolismus každého z nás je trochu jiný, takže se řiďte tím, co víte, že vám vyhovuje. Jakmile se vaše jízdy přiblíží k 6 hodinám, je dobré jídlo navýšit a přidat také elektrolyty. Doporučujeme výživu od švýcarské značky Sponser, která je dobře stravitelná.

5. Banán
Na delších vyjížďkách si pořiďte banán pro enduro, abyste doplnili draslík a cukry.

6. Větrovka nebo pláštěnka
I když se počasí zdá být slušné, ve vyšších polohách může být chladno a překvapivé bouřky.

Volitelně:
7. Čistička vody (tablety nebo lahev s filtrem)
Vhodné pro snížení množství vody, kterou je třeba na jízdu nést, pokud jsou v blízkosti trasy zdroje vody.

Více než 6hodinové dobrodružství

Dobrodružné jízdy nás zavedou daleko za vyšlapané cesty. Hltání velkých kilometrů, dlouhých stoupání a spousta času v sedle vyžaduje důkladnost, takže si dejte na čas, dobře se sbalte a poraďte se s jezdeckou partou, zda můžete pomoci s rozdělením nákladu.

1. Ujistěte se, že máte na kole připraveny všechny nezbytnosti pro každou jízdu.

2. Plnohodnotný hydratační batoh s plným rezervoárem a místem na výbavu.
Buďte připraveni na to, že budete chvíli venku, takže si na dobrodružné vyjížďky vytáhněte velký batoh.

3. Papírová mapa
Nikdy nevíte, kdy může selhat elektronika. Mít u sebe papírovou mapu téměř nic neváží a přidává záchranné lano, pokud se ztratíte.

4. Sendviče, energetické tyčinky, ovoce, elektrolyty
Vezměte si s sebou dostatek paliva, které vás udrží v chodu, když budete překonávat velké a náročné kilometry. S přibývající délkou jízdy je dobré přidat i elektrolyty.

5. Zařízení GPS
Rozhodující pro přivolání pomoci, pokud ji budete potřebovat. Zařízení GPS nebo satelitní zařízení vás udrží ve spojení, i když jste daleko mimo dosah signálu.

6. Čelovka s baterií
Pokud se ocitnete v terénu po západu slunce, oceníte, když budete mít světlo, které vás navede zpět na stezku.

7. Náhradní závěs přehazovačky (patka)
Závěsy přehazovačky jsou pro řazení a fungování kola klíčové - a také zcela jedinečné pro každý model kola. Nemůžete se spolehnout, že v každém obchodě budou mít ten, který potřebujete, takže i když vaše dobrodružství vede přes město, je lepší mít v batohu náhradní pro případ, že byste ho potřebovali.

8. Kapesní nůž
Jsou úkoly, které váš běžný multitool prostě nezvládne. Vezměte si s sebou solidní kapesní nůž s ostrou čepelí na řezání a kleštěmi na ohýbání a rovnání. V případě nepravděpodobného mechanického budete vděční, že ho máte.

10. Zapalovač
Doufáme, že vás noc nezastihne venku, ale pokud se tak stane, funkční zapalovač vám umožní snadno rozdělat oheň a zahřát se, když teploty po západu slunce klesnou.

11. Lékárnička a opravná sada*
Vezměte si s sebou jen to, co umíte používat. Základní informace vám poskytneme níže.

Volitelně: Vezměte si lékárničku, která vám pomůže při práci:

12. Pumpa na odpružení
Před zahájením jízdy doporučujeme zkontrolovat odpružení, ale pokud se chystáte na velkou vyjížďku s velkým převýšením, může se vám hodit pumpička.

13. Malé balení s mazivem na řetěz
Na začátku jízdy obvykle stačí čistý a namazaný řetěz, ale jízda v mimořádně suchých a prašných podmínkách si může v polovině cesty vyžádat trochu lásky k řetězu.

14. Sprej proti medvědům...
... tedy pokud se budete pohybovat v rajónu divokých zvířat (nejblíže už např. Tatry). V našich podmínkách spíše repelent proti komárům, ale i zvědavý vlk občas zabloudí na stezku ;-)

15. Čistič vody
Sníží množství vody, kterou potřebujete mít u sebe, a rychle ji doplníte v potocích u stezky.

Buďte připraveni na opravy

Pokud jde o první pomoc a nouzové opravy kola, nejlepší vybavení, které můžete mít s sebou, je vybavení, které umíte používat. Vezměte si co nejméně věcí, abyste snížili hmotnost batohu, ale vezměte si s sebou to, co si myslíte, že byste mohli potřebovat.

První pomoc

K dispozici je mnoho hotových lékárniček, které jsou kompaktní a snadno se používají. Najděte si sadu, která vám vyhovuje, nebo si shromážděte vlastní zásoby. Doporučujeme začít s níže uvedeným seznamem, ale klidně ho rozšiřte podle toho, co jste si jisti, že používáte a nosíte.

1. Gáza, páska a alkoholové ubrousky
2. Náplast pro stabilizaci zranění
3. Bezpečnostní přikrývka
4. Antibakteriální mast
5. Náplast ve spreji

Nouzová opravná sada

Sestavení vlastní kompaktní opravné sady je klíčovým způsobem, jak si udržet dlouhé a šťastné dny na stezce. Níže uvedené položky lze uložit např. do prázdné plechovky a v batohu neváží téměř nic.

1. Náhradní lanko řazení
2. 1 náhradní šroub do cepínu
3. Náhradní bezdušový ventil
4. Sada na opravu propíchnutí
5. Náhradní rychlospojka
6. Sada brzdových destiček

Při balení je vždy důležité zohlednit jízdní podmínky a vaše osobní omezení, proto se řiďte vlastním úsudkem. Vezměte si více vody na letní parna, extra svačinu, pokud si myslíte, že ji budete potřebovat, a na chladné podzimní vyjížďky si přibalte hřejivou vrstvu. A hlavně si sbalte dobrou náladu a připravte se na pořádný den v terénu.

Zapomněli jsme na něco? Dejte nám vědět!

Instagram

Strpení prosím…