Jak připravit kolo na sezónu?

Zkušený cyklista ví, že co do kola investuje, to mu kolo vrátí. Zanedbané kolo neposkytne takovou radost z jízdy jako seřízená hladce jedoucí střela a s majitelem špatně fungujícího kola nikdo nechce jezdit. Jak se o kolo postarat pro úspěšný start sezóny?

Autor: Luca Morbidelli

Jízda na kole je skvělý způsob, jak si užít pobyt v přírodě, udržet se v kondici a objevovat nová místa. Ať už jste rekreační cyklista, nebo závodník, je důležité kolo na sezónu řádně připravit, aby bylo bezpečné, spolehlivé a výkonné. V tomto článku se budeme zabývat kroky, které byste měli podniknout, abyste své kolo připravili na sezónu.

Základní kontrola
Než začnete na kole jezdit, je důležité jej důkladně zkontrolovat. Zkontrolujte brzdy, převody, řetěz, pedály a kola, zda nejsou poškozené nebo opotřebované. Podívejte se na případné uvolněné nebo chybějící šrouby a podle potřeby je utáhněte nebo vyměňte. Zkontrolujte pneumatiky, zda nejsou proříznuté, propíchnuté nebo zda nevykazují známky opotřebení. Pokud jsou pneumatiky opotřebované nebo poškozené, vyměňte je. Zkontrolujte, zda jsou řídítka a sedadlo správně seřízeny a dotaženy.

Čištění
Čisté jízdní kolo nejen dobře vypadá, ale také lépe funguje. K čištění kola používejte jemné mýdlo a vodu. Nepoužívejte vysokotlaké mycí prostředky, protože mohou poškodit ložiska a těsnění. Řetěz a převody čistěte odmašťovacím prostředkem a kartáčem. Kolo otřete čistým hadrem a nechte jej zcela vyschnout.

Mazaný jak liška
Po vyčištění kola je důležité jej namazat, abyste zabránili korozi a rezivění. Naneste tenkou vrstvu maziva na řetěz, převody a další pohyblivé části. Nezapomeňte setřít přebytečné mazivo, protože může přitahovat nečistoty a úlomky.

Správný tlak
Správný tlak v pneumatikách je důležitý pro bezpečnost a výkon. Zkontrolujte tlak v pneumatikách pomocí manometru a nahustěte pneumatiky na doporučený tlak. Doporučený tlak je obvykle vytištěn na boku pneumatiky. Před každou jízdou nezapomeňte tlak v pneumatikách zkontrolovat, protože se může měnit v závislosti na teplotě a vlhkosti.

Seřiďte brzdy
Správně fungující brzdy jsou pro bezpečnou jízdu na kole nezbytné. Zkontrolujte opotřebení brzdových destiček a v případě jejich opotřebení je vyměňte. Brzdové destičky nastavte tak, aby byly blízko ráfku, ale nedotýkaly se ho. Zkontrolujte, zda nejsou brzdová lanka roztřepená nebo poškozená, a v případě potřeby je vyměňte. Ujistěte se, že jsou brzdové páky správně seřízeny a brzdy zabírají plynule.

Převody
Správně seřízené převody zajišťují plynulou a efektivní jízdu. Zkontrolujte, zda nejsou převody poškozené nebo opotřebované, a v případě potřeby je vyměňte. Nastavte přehazovačku tak, aby se řetěz mezi převody pohyboval hladce. Ujistěte se, že přehazovačky fungují správně a řetěz nepřeskakuje ani neprokluzuje.

Zkontrolujte pedály
Pedály jsou důležitou součástí jízdního kola a měly by být zkontrolovány, zda nejsou opotřebované a poškozené. Ujistěte se, že jsou pedály řádně dotažené a ložiska jsou hladká. Pokud jsou pedály opotřebované nebo poškozené, vyměňte je za nové.

Zkušební jízda
Po provedení všech výše uvedených kroků se na kole projeďte na zkušební jízdu. Zkontrolujte brzdy, převody a další součásti a ujistěte se, že fungují správně. Proveďte případné úpravy a znovu kolo vyzkoušejte.

Příprava jízdního kola na sezónu je důležitým krokem k zajištění bezpečné, spolehlivé a efektivní jízdy. Dodržováním výše uvedených kroků se můžete ujistit, že je vaše kolo v nejlepším stavu a připravené na další dobrodružství. 

Nejste na to sami

Samozřejmě ne každý je připravený do servisu kola investovat hodiny času, ne každý má potřebné vybavení a správné prostředky k čištění a lubrikaci. Pro ty je tu náš cykloservis. Je jedno jak zablácené a zanedbané kolo přivezete, když projde naší mycí vanou a pečlivým servisem našich kluků, převezmete je jako nové.

Instagram

Strpení prosím…