Co si sbalit na skialpovou túru?

Náročná lyžařská túra vyžaduje kromě odpovídající fyzické kondice a pečlivého plánování trasy také správné vybavení. Pak může nastat opravdová radost z pohybu v zasněžených horách. V následujícím článku vysvětluje zkušený skialpový hrdina značky Dynafit, které věci z výbavy si s sebou bere téměř na každou túru.

Pokud vás túra zavede dál od vymožeností civilizace, musíte mít s sebou kromě standardního vybavení také bezpečnostní vybavení a malou nouzovou sadu. To vše se perfektně vejde do mého oblíbeného batohu Dynafit Speed 25+3. Pokud vaše túra zůstane na sjezdovce a v terénu, můžete se samozřejmě obejít bez některých položek vybavení. V závislosti na typu túry však můžete potřebovat další vybavení (například pro vysokohorskou turistiku).

Vybavení

1/ Lyže: moje oblíbené jsou Dynafit Blacklight 88 s perfektně sladěným vázáním Blacklight. Lyže jsou lehké, ale dostatečně stabilní pro sportovní sjezdy v jakémkoli terénu.

2/ Hůlky: Lehké lyžařské hole - například hole z uhlíkových vláken - jsou opravdu důležité. Teleskopické hole nabízejí větší pohodlí než hole s pevnou délkou, ale pevné hole mají přímější přenos síly.

3/ Boty: Nové TLT X jsou extrémně lehké, a proto jsou ideální pro výstupy. Navzdory nízké hmotnosti nabízí vynikající výkon při sestupech za všech sněhových podmínek.

4/ Batoh: Můj současný favorit je Dynafit Speed 25+3. Je dostatečně velký pro celodenní túry a oddělená přihrádka na bezpečnostní vybavení a body pro upevnění lyží jsou přístupné bez nutnosti batoh sundávat. Navíc držák na láhev a kapsa na energetickou tyčinku na popruzích jsou opravdu praktické. Pokud je pro vás bezpečí důležitější než rychlost a gramy, měl by vás zajímat lavinový batoh, který zásadním způsobem zvyšuje šanci na přežití v lavině.

 5/ Haršajsny (neboli mačky neboli stoupací železa, chcete-li): Ty mám v batohu vždy, zejména na jaře.

 6/ Hodinky s GPS: Používám hodinky s barometrickým výškoměrem a dlouhou výdrží baterie, abych se mohl spolehlivě orientovat na vícedenní túře.

 7/ Pásy: Moje první volba je Dynafit Speedskin. Je nezbytné mít pásy s dobrými klouzavými vlastnostmi, abyste mohli udržovat tempo i na rovnějších úsecích.

V případě potřeby: mačky a cepín.

Oblečení

1/ Střední vrstva: I zde dávám přednost rychleschnoucímu materiálu, který dobře izoluje, například mikině Speed Polartec.

 2/ Základní vrstva: Pro mě je ideální základní vrstva z rychleschnoucího materiálu, který i ve vlhku hřeje, jako je látka Dryarn.

 3/ Hardshellová bunda: Bunda TLT GORE-TEX® nabízí odolnou ochranu proti větru a sněhu, ale zároveň - na hardshellovou bundu - poskytuje opravdu dobrou volnost pohybu. To z ní dělá ideální bundu pro skialpinismus, kterou nosím celý den v chladných nebo větrných dnech.

 4/ Péřová bunda: Dobrá péřová bunda, která se dá sbalit do malého zavazadla, se téměř vždy vyplatí přidat do batohu. V mnoha případech vám poskytne bezpečnostní rezervu. Při velmi nízkých teplotách nosím svou pod hardshellovou bundou. 

5/ Skialpinistické kalhoty: Kalhoty TLT Dynastretch jsou ideální jak do chladných, tak do poněkud teplejších dnů. Zejména díky výjimečné volnosti pohybu a vlastnostem odvodu tepla/vlhkosti jsou mým tipem na turistické kalhoty. V opravdu teplých dnech používám o něco tenčí kalhoty a v extrémně chladných podmínkách se TLT Dynastretch dobře kombinují se základní vrstvou pod nimi.

6 a 8/ Čepice a čelenka: V závislosti na tom, jak jste citliví na teplotu, má pokrývka hlavy téměř vždy smysl. Při sjezdech vždy nosím pod helmou čepici nebo čelenku, abych zabránil prochladnutí hlavy.

7/ Nákrčník: V chladnějších podmínkách lze nákrčník na krk rychle vytáhnout a zajistit si teplo, aniž byste museli zastavit.

9/ Rukavice: Při většině výstupů jsou pro mě první volbou rukavice DNA. Abych měl ruce v teple při sestupech a jako bezpečnostní opatření, rád s sebou nosím pár teplejších rukavic.
 
10/ Ponožky: Těsně přiléhající kompresní ponožky jsou nezbytné, aby se zabránilo prokluzování ponožky. Kromě toho je zejména na jaře rozhodující dobrý odvod vlhkosti.

 11/ Sluneční a ledovcové brýle: Na výstupy téměř vždy nosím sluneční brýle - i v zamračených dnech se sluneční světlo odráží od sněhu zpět do očí.

Bezpečnostní výbava

1 a 7/ Přilba a brýle: Přilba TLT nabízí maximální ochranu při minimální hmotnosti a je ideální volbou pro skialpinismus. Při sjezdech používám ultralehké brýle Speed Goggles.

2/ Čelovka: Téměř na každé skialpové túře mám v batohu uloženou čelovku.

3/ Chytrý telefon: Pro navigaci a telefonování v případě nouze je chytrý telefon na lyžařské túře nepostradatelný.

4/ Sonda: Ideální jsou karbonové nebo hliníkové sondy o délce alespoň 240 cm.

5 a 6/ Lopata: Silná a lehká hliníková lopata je nezbytnou výbavou. Všechny moderní lopaty lze rozebrat a snadno uložit do batohu.

8/ Lavinový vysílač: Používám moderní transceiver se třemi anténami, který je co nejlehčí. Před použitím je nutné zkontrolovat baterie a často je měnit. Pokud se transceiver nepoužívá, měly by se baterie vyjmout, zejména v létě.

Nouzové vybavení

1/ Bivak: V případě nehody může bivakovací pytel zabránit vzniku podchlazení.

2/ Lékárnička: V případě nouze může být velmi užitečné mít u sebe náplasti, některé léky a obvazy na puchýře.

3/ Mini opravárenská sada

4/ Nůž

Proviant / ochrana proti slunci

5/ Gely: V případě potřeby můžete použít i gely, např: Pro rychlou dávku snadno metabolizovatelné energie mám obvykle v batohu gely.

6/ Energetické tyčinky: V závislosti na vaší chuti jsou energetické tyčinky, oříšky nebo sušené ovoce skvělou svačinou na skialpech.

 7/ Horký nápoj: V zimě dávám přednost horkému nápoji, který zůstává teplý v izolované láhvi. Profesionální tip: pokud s sebou nesete lehkou izolovanou plastovou láhev na pití, počkejte až na vrchol stezky a přelijte si horký nápoj z vakuové baňky - nápoj tak vydrží teplý až do dosažení vrcholu.

 8/ Opalovací krém a balzám na rty: Dbám na to, abych si chránil rty před sluncem bez ohledu na roční období. Na jaře je opalovací krém nezbytný.

 

Zmíněné produkty

Instagram

Strpení prosím…