Lyže Black Crows: Černé vrány z Chamonix

Black Crows je relativně mladá, nezávislá, přesto už legendární a ikonická značka lyží z Chamonix. Charakterizuje ji nezaměnitelný design, touha po svobodě a nekompromisní vlastnosti pro výkon a identitu lyžaře. Klíčem k jejímu úspěchu je silná identita, kvalita a design.

Všimli jste si někdy v horách velkých černých ptáků se žlutými zobáky a červenými drápy? Právě tyto černé vrány, létající ve čtyřtisícových výškách, přivedly zakladatele k osobitému názvu Black Crows. Jejich majestátnost, schopnost mistrovského střemhlavého letu podél skalních štítů i uklidňující přátelský pohled vložili do lyží Black Crows, jejíchž skluznice od roku 2006 sjely nespočet štítů po celém světě a svezly nejednu lyžařskou legendu. 

„Life is about meeting people” 

Psal se rok 2005 a trh byl zaplaven trendem starých carvingových modelů. Dva nespoutaní freerideři, Camille Jaccoux a Bruno Compagnet se s mainstreamovou nabídkou ne a ne ztotožnit. Osud jim naštěstí při jedné cestě lanovkou přihrál do cesty podobně smýšlejícího člověka, kterým byl Christoph Villemin. Slovo dalo slovo a po pár lahvinkách valpolicella v oblíbené hospůdce v Chamonix dali dohromady základní charakteristiku a parametry lyží, které přesně reflektují jejich drsný a svobodný freeride svět. Zanedlouho se z téhle vize zrodil první model nazvaný jednoduše „corvus” (latinský vrána) – lyže do prašanu, které zároveň vyniknou v obloucích při vysokých rychlostech a umožní okamžitě změnit směr jízdy. Camille Jaccoux a Bruno Compagnet, kteří měli odvahu postavit se zažitým konvencím si tak rychle získali uznání. 

 

Unique ski experience 

Dalším důvodem, proč si lyže Black Crows získaly tak dobré jméno, jsou geniální jízdní vlastnosti, za kterými stojí Julien Regnier, olympijský finalista z Nagana a jeden z nejlepších shaperů lyží na světě. Julien stál při zrodu freeskiingu a freeridu jak je teď známe. Pomáhal založit značku Armada, kterou však musel za nepříznivých okolností opustit. Naštěstí se však jeho genialitu rozhodli podpořit Camille a Bruno. Všechny vrány jsou teď pod jeho drobnohledem dokonale vyladěné, a to díky jeho mnohaletým zkušenostem a neustálému testování. 

 

Timeless beauty 

Když vedle sebe položíme první corvusy z roku 2007 a k nim kousek z poslední kolekce, laik těžko uhádne, která z nich je stará a která nová. Nejen za dizajnem loga, ale i za dizajnem všech kolekcí stojí Yorgo Tloupas. Jeho myšlení a návrhy jsou zkrátka nadčasové, nestárnoucí a ty se s nimi nikdy neztratíš v davu. Co víc, design nové kolekce lyží Black Crows je každoročně vysoce očekávanou událostí a Yorgovy návrhy ze sezóny 2017–2018 se dokonce staly součástí permanentní kolekce Muzea dekorativního umění v Paříži. 

 

 

Kontinuita designu:  Pohled do historie designu prvního modelu lyží Corvus 

Symbol komunity, before it was cool 

Mnoho značek se dnes marně snaží o hledání a budování své vlastní komunity a stojí je to množství energie. Ale lyže Black Crows mají svou komunitu již od svého zrodu. Tahle hodnota je stavební kámen značky a od začátku je přítomna jak v jejím logu, tak i v lyžařském světe. The flock – hejno vran – protože radost z lyžování je nejlepší, když ji sdílíš s ostaními. 

Analogie loga black crows od Yorga Tloupase – symbolizuje hejno vran – komunitu Black Crows 

Future, fast forward 

Od jednoho páru k vyladěné kolekci 27 různých modelů napříč třemi hlavními kategoriemi: all-terrain / big mountain / touring 

 

All-Terrain, add zest to the piste 

Odvaha je vlastnost potřebná především pro ježdění ve volném terénu, ale lyže Black Crows inspirují k odvaze i při ježdění v resortu. Nezáleží při tom, zda to máte rádi na sjezdovce nebo mimo ni. Black Crows přináší do resortů 6 modelů, kterým nechybí dámské, ani juniorské převedení. Vertis, Captis, Camox, Serpo a Justis zastupují tradici a jsou stálice v kolekci už několik zim. Dá se na to podívat i tak, že model Vertis je vstupní bránou pro kreativní a neomezené ježdění v resortu. Captis k vřelému uvítání přidává hravost s twintipem. Camox přitvrzuje kontakt se sjezdovkou a přidává odvahu skákat, létat a rotovat. Serpo vás sveze v hlubokých carvech na manšestry přes boule i prašan. No a model Justis je doslova metal pro hardcore lyžaře kteří neznají hranic v rychlosti a agresivitě jízdy. 

 

Jeden model se ale nenechá zařadit do žádné kategorie, unidentified flying object jménem Mirus Cor. Lítá na pomezí carvingu a freestylu a je výsledkem hledání dokonalé all-terrain lyže. Rádius 13 m, double rocker, šířka 87 mm a vyvážená tuhost – to je kombinace, díky které „mirusy” skvěle drží na hraně a podporují rychlé oblouky i akrobatické dovádění. Pod „Cor” prostě očekávejte neočekávané. 

 

 

Big Mountain, push your imagination 

Tady se odvaze a představivosti meze nekladou. Tady se Black Crows lyže cítí doma nejvíc. Co tím máme na mysli? Těchhle 5 legendárních jmen: Corvus, Solis, Atris, Anima a Nocta. Jména nových transformerů? Možná, kdo ví, ale dozajista jsou to vládci galaxie freeridu. Corvus jako vůdce hejna, vládne nekompromisní tuhostí a schopností zdolat jakýkoli terén. Solis jako specialista na prvosjezdy a ty nejstrmější linie na světě. Atris jako švýcarský nůž, který vám ve freeridu pomůže odemknout všechny zámky. Anima jako freeride world tour zbraň pod lyžáky těch nejodvážnějších bojovníků. A nakonec Nocta, nepotopitelné lyže, které vás provedou i tím nejhlubším japonským snem.