Kästle – česká lyžařská revoluce

Značka Kästle patří mezi nejstarší výrobce lyží na evropském trhu a za svoji dlouhou historii získala 132 medailí na olympijských hrách a mistrovstvích světa. Nedávno se obrodila díky českému majiteli, Tomáši Němcovi. Lyže, na kterých jezdil třeba Ondra Bank nebo Toni Sailer.

Lyže Kästle poznáte většinou už z dálky díky legendárnímu průsvitnému oválu ve špičce lyže. Ten se vyrábí již ve třetí generaci pod názvem Hollowtech 3.0 a má za úkol odebrat ze špičky lyže přebytečnou hmotnost a špičku tak uklidnit při vibracích způsobených rychlou jízdou i nerovným terénem. Nová generace Hollowtech pracuje s dvěma vrstvami materiálu a slibuje nejen úsporu hmotnosti, ale při vibracích také prý o 30 % rychlejší návrat lyže do původního tvaru.

Tradice úspěchu

Když v roce 1924 Anton Kästle postavil svoje první lyže, asi netušil, že o pět let později se je už bude vyrábět sériově. Jeho podnik rychle rostl, i když produkci zastavila na pár let jen druhá světová válka. V roce 1950 získaly jeho lyže první medaili na mistrovství světa, o dva roky později na olympiádě v Oslo hned tři zlaté medaile. Rok 1952 se tak stal pro značku přelomovým a lyže Kästle začaly postupně sedlat hvězdy jako Toni Sailer, Pirmin Zurbriggen, Tom Stiansen až po legendárního Kjetila Andrého Aamodta, který na nich v roce 1997 vyhrál kombinaci na mistrovství světa v Sestrière.

V roce 1991 změnila firma majitele a vedení se ujal italský Benetton. V roce 1998 však značka k velkému překvapení všech fanoušků zmizela z trhu a na dlouhá léta to vypadalo jako definitivní řešení. V roce 2006 se ale značka opět nakrátko vynořila, tehdy vzniklo několik modelů v novoměstském Sportenu (je velmi pravděpodobné, že v podnikových formách), avšak absence invence nedovolila, aby se prosadily, a jiskra existence opět pohasla. Modely Kästle z roku 2007 vznikaly ve Sportenu a jako by předznamenaly budoucnost značky. Valného úspěchu ale neměly a firma dokonce tuto českou kapitolu ve webové prezentaci své historie přeskočila.

Znovunalezení 

Poté se značka Kästle přesunula do rukou Rakušana Rudolfa Knünze, který jí konečně naordinoval funkční léčbu. Ten jí vtiskl punc poctivého malovýrobce inovativních modelů, přičemž mířil zejména na okraj lyžařského spektra a expertní lyžování. Tehdy značka přinesla svůj nový specifický design a technologii typické průhledné špičky Hollowtech, které Kästle charakterizují dodnes. Tehdejší filozofie mířila nikoli na vrcholové závodní lyžování, ale zejména na sportovní lyžování na sjezdovce, freeride a později i skitouring. Zejména ve freeridingu pak sebrala mnohá ocenění i medaile ve Freeride World Tour.

Růst v českých rukou

K zásadní změně dochází v roce 2018, kdy Kästle přebírá česká firma ConsilSport v čele s Tomášem Němcem, bývalým vrcholovým lyžařem, který vlastní i český Sporten. Obratem značka představila rozsáhlou kolekci - kromě největšího počtu nových modelů v historii pro sjezdové lyžování i kompletní portfolio lyží pro běžecké lyžování. Brzy navíc podepisuje čtyřletou smlouvu s rakouským reprezentačním týmem a od té doby se stává oficiálním dodavatelem lyží pro rakouské běžce. O rok později Kästle otevírá novou výrobní linku a rozšiřuje výrobu v Novém Městě na Moravě.

V roce 2022 se značka zviditelnila především v závodním segmentu, na svou stranu získala olympijskou vítězku Ester Ledeckou nebo slalomářku Martinu Dubovskou, do týmu se přidal kromě nových servismanů také dvojnásobná mistryně světa v rychlostních disciplínách Ilka Štuhec. Do čela závodního oddělení se postavil Rainer Nachbaur a hned další rok Ilka Štuhec stála na nevyšším stupni ve sjezdu v Cortině.

Naši nabídku lyží Kästle si můžete prohlédnou v e-shopu.

Zmíněné produkty

Kastle
Kästle TX93 WOMEN
11 124 Kč 18 540 Kč
2022/2023
-40 % skladem na prodejně

Instagram

Strpení prosím…