IsoStrut: Tajná zbraň TREK Supercaliberu

XC raketou Supercaliber s integrovaným systémem odpružení zadního kola IsoStrut způsobil TREK mezi závodníky slušné pozdvižení. Zhmotnil se totiž jejich sen o kole lehkém jako hardtail, ale se všemi výhodami celopéra, jako je lepší trakce v terénu, menší otřesy, menší únava. TREK opět ukázal, kdo udává trendy a SuperCaliber se stal pro XC jezdce sázkou na jistotu. Podívejme se jak IsoStrut funguje v praxi.

Co je IsoStrut?

Jedná se o integrovaný zadní tlumič,který je pod horní rámovou trubkou a poskytuje až 60 mm zdvih. Dalších pocitových 20 mm dodává karbonová stavba rámu.

IsoStrut udělal ze Supercalibru za minimalní přidané hmotnosti perfektní a účinný hardtail s kontrolou a efektivností celoodpruženého kola. Kolo dosahuje maximalní rychlosti a perfektní rovnováhy v XC závodech.

Toto vše v kombinaci se snadným servisem a nastavením z něho dělají nejvyšší calibr pro posouvání rychlostních ambic v jakém koliv terénu.

 

 

Nasazení

Se zvyšující se obtížností XC závodů byly hardtaily postupně vytlačené celoodpruženými koly, ale v těchto závodech také často záleží na náročných stoupáních a rychlých rovinkách, kde dominuje pevná stavba. Proto se Trek rozhodl pro nejlepší variantu mezi těmito koly a vyvinul IsoStrut, který svou pevnou stavbou a tlumením splňuje vše pro vítězství.

Technologie IsoStrut je inovativní systém odpružení, který byl navržen tak, aby poskytoval účinnější a efektivnější systém odpružení pro jezdce na XC kolech. Tato technologie nabízí efektivnější platformu pro šlapání a zároveň vynikající výkon odpružení. Systém IsoStrut je v podstatě tlumič, který je integrován do rámu kola. Systém nabízí konstrukci bez čepů, která umožňuje plynulejší a efektivnější jízdu. Tento systém je navržen tak, aby byl lehký a snadno se udržoval, což z něj dělá špičkovou volbu pro jezdce, kteří chtějí udržovat své kolo ve špičkovém stavu.

Jednou z výhod technologie IsoStrut je, že nabízí efektivnější platformu pro šlapání. To znamená, že jezdci mohou efektivněji šlapat a přenášet více výkonu na kola. Systém IsoStrut snižuje množství energie ztracené pohybem odpružení, což umožňuje efektivnější využití energie. To je užitečné zejména při jízdě do prudkých kopců nebo v nerovném terénu, kde jezdec potřebuje udržet hybnost.

Další výhodou technologie IsoStrut je, že nabízí vynikající výkon odpružení. Systém byl navržen tak, aby poskytoval plynulou a kontrolovanou jízdu a snižoval dopad nerovností a překážek na trase. Jezdci si tak mohou udržet rychlost a kontrolu nad nerovným terénem, což zlepšuje jejich celkový výkon. Systém je také nastavitelný, což jezdcům umožňuje vyladit odpružení podle jejich stylu jízdy a terénu, po které

Komu?

Jediné kolo osazeno tímto tlumením od Treku je Supercaliber, který je postavený ve spolupráci s firmou Fox s jediným cílem a to vyhrávat. Tento kousek udělá dojem na každého, kdo chce něco víc než jen pěkný pojezd s tlumením. Ten kdo nasedne, ví, že bude soutěžit a přesně pro toho je tento druh tlumení to pravé. Důkazem je i to, že se Supercaliber umístil v top závodech a vyhrál několik cen roku, od doby kdy se uvedl na trh.

Technologie

Když odstraníte vrstvy IsoStrut, uvídíte malý tlumič.Ten je umístěn ve struktulární podpoře, čímž je zabráněno deformaci a poškození tlumiče. Zadní část kola je s tlumičem spojena pomocí vertikálního šroubu. Jezdec rámu se pohybuje ve vymezených vložkách, které udržují vše v linii. Vertikální šrouby tlumiče jsou srovnány ve slotu podpěry a brání tím rotaci a deformaci rámu. Aby se ušetřila váha a eliminovala deformace zadní osy zbavili jsme se zadního čepu, který běžně najdete u celoodpružených kol. Místo toho jsou sedlové vzpěry navrženy tak aby pružily. Jsou širší, než vyšší, takže se deformují vertikálně, nikoli do boku. Díky tomu je zadní osa pevná a pocitově srovnatelna s hardtailem.

Každý supercaliber je dodáván s vymezovacími podložkami IsoStrut, díky kterému si mohou větší jezdci nebo vyznávači agresivního stylu zvýšít odpor bez snížení citlivosti tlumiče na menší nerovnosti v terénu.

Jak funguje?

Nelíp jak může :)

Technici týmu Trek kteří úzce spolupracovali s vývojáři firmy Fox dokázali vložit pružení IsoStrut přímo do rámu jako jeho součást.

IsoStrut je opravdové odpooružení zadního kola, které je plně nastavitelné jako každe jiné odpružení. Tímto zabudováním dokázali eliminovat díly navíc, které jsou spojovány s celoodpruženými koly. Výsledkem je nejen menší hmotnost, ale i menší boční flexe a celková deformace materialu. Supercaliber tak stále nabízí přímý přenos energie a pocit závodního hardtailu. Díky 60mm není Supercaliber tak pohodlny jako klasické celopéro, ale má dostatečný zdvih na to, aby poskytnul závodníkovy trakci a kontrolu pro větší rychlost.

Pro správné nastavení na hmotnost stačí klasická pumpa, nastavení odskoku lze pak nastavit jednoduše pomoci kolečka. Servis se podobá jako klasickému servisu odpružené vidlice. Samozdřejme lze i uzavřít a mýt plnohodnoty hardtail který oceníte předevsím na startu a v cílové rovince.
 

Tato technologie nabízí účinnější a efektivnější systém odpružení pro jezdce na XC kolech se zaměřením na efektivitu, kontrolu a výkon. Systém IsoStrut je navržen tak, aby byl lehký, snadno se udržoval a byl všestranný, což z něj dělá špičkovou volbu pro jezdce, kteří chtějí udržovat své kolo ve špičkovém stavu. Celkově lze říci, že technologie IsoStrut je nezbytnou výbavou pro jezdce na XC kolech, kteří chtějí své jízdní zážitky posunout na vyšší úroveň.

 

Instagram

Strpení prosím…